Docker Machine ile Uygulama Geliştirme

Neden “Docker Machine”

Docker Machine, kişisel bilgisayarınızda ve bir çok bulut sağlayacılarında size otomatik olarak Docker ortamı hazırlar. Ayrıca hazırlanan bu ortamları basit komutlarla yönetmenizi sağlar.

Eğer bir de benim gibi bazı şeylere takıntılıysanız (bilgisayarınızı/sunucunuzu temiz tutmak gibi) bu aracı seveceğine eminim.

Bu yazıda kişisel bilgisayarımda kurulum yapacağım. Docker Machine VirtualBox sürücülerini kullanarak bir sanal makine oluşturuyor. Oluşturulan bu makine boot2docker işletim sistemini barındırmaktadır.

Hazırlık

docker-machine ile sanal makine oluşturma

$ docker-machine create --native-ssh web --driver virtualbox
Docker Machine Ayarlamaları
Docker Machine Komutları

Öneriler: Docker ile bir uygulama çalıştırdığınızda artık “localhost:3000” adresine değil de yukarıda yazan ip’ye bağlanmanız gerekecek. Bu ip’yi /etc/hosts dosyanıza yazabilirsiniz.

Yukarıdaki kurulumları ve ayarlamaları yaptıysanız artık uygulama geliştirme işlemine geçebilirsiniz. Önceki yazılarımdan olan Docker Compose ile Rails Uygulama Geliştirme başlıklı yazıma gözatabilirsiniz.

GitHub’da bulunan #878 nolu issue’yu takipe etmenizi öneririm.

Makine oluştururken –native-ssh argümanı verilmezse verdiğim linkteki sıkıntılar ortaya çıkmaktadır.


Bu yazıdaki amacım kurulumların nasıl yapılacağını göstermek değildi. Kurulum sayfaları zaten yeterince anlaşılır ve minimum ingilizce ile halledilebilir düzeyde. Amacım Docker Machine’in aslında aradığınız bir araç olabileceğini sizlere göstermek ve benim gibi bu tip araçları görünce heyecanlananları biraz daha heyecanlandırmak. :)

comments powered by Disqus